TikTok'a Büyük Ceza!

Yazar: Sare Medya | Tarih: 01-03-2019 09:55:37 | Kategori: Sosyal Medya

Son dönemde ülkemizde de çok popüler bir uygulama hâline gelen video paylaşım uygulaması TikTok'a büyük ceza geldi! 2017 yılında Musical.ly uygulamasını satın alan Çin merkezli Byte Dance firması, bu uygulamayı sahibi olduğu TikTok ile birleştirmiş ve uygulama 2018 yılında yükselişe geçmişti. Yılın en çok indirilen uygulamaları arasında yer alan TikTok, 2019 itibarıyla 1 milyar kullanıcı barajını da açmıştı. TikTok, geçtiğimiz günlerde 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırıldı!

ABD'de, tam 5.7 milyon dolar para cezasına çarptırılan TikTok'a verilen bu ceza, ülke tarihinde de büyük bir yer kaplıyor. Çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesiyle verilen bu ceza, ABD'nin tarihi boyunca çocuk mahremiyetinin ihlâli kapsamında verilen en büyük ceza!

Bu cezanın konusu ise, üyelikte yaş sınırının yer almayışı ve 13 yaş altı kullanıcıların ebeveynlerinin rızası olmaksızın adres ve telefon gibi bilgilerinin sistemde kaydedilebiliyor oluşu. Ceza sonucu, TikTok 13 yaş altı kullanıcıların videolarını silecek ve kullanıcıların yaş doğrulamasını şart olarak kullanacak.

 


Etiketler: tiktok, sosyal medya,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım