TikTok Algoritması Nasıl Çalışır?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 13-07-2021 10:43:07 | Kategori: Sosyal Medya

Çok fazla sorulan ve akıllarda soru işareti bırakan “TikTok algoritması nasıl işliyor?” sorusuna TikTok’tan cevap geldi.

TikTok, ‘Sizin İçin’ kısmında karşımıza çıkan videoların her kullanıcıya özel olarak çıkarıldığını açıkladı. TikTok’a göre, sistem, yeni kullanıcı oluştururken seçtiğimiz ilgi alanlarından başlayarak, ilgilenmediğimizi belirttiğimiz şeylere göre ve diğer faktörlere de dayalı olarak içerik öneriyor ve bu içerikleri karşımıza çıkarıyor.

Diğer faktörler olarak belirttiğimiz şeyleri ise bunlar içeriyor;

Kullanıcı Etkileşimleri: Paylaştığımız veya beğendiğimiz videolar, takip ettiğimiz kullanıcılar, yorumlarımız ve ürettiğimiz içerikler

Video Bilgisi: Videolardaki, hashtag, müzik veya gönderi yazıları

Cihaz ve Hesap Ayarları: Dil tercihi, ülke ayarı ve cihaz tipi gibi ayarlar

Bu faktörlerin her biri, TikTok'un ‘Sizin İçin’ öneri sistemi tarafından ayrı ayrı ağırlıklandırılır ve ‘Sizin İçin’ sayfasının bir kullanıcıya ve ilgi düzeyine tamamen benzersiz olacağı anlamına gelir.

Eğer TikTok videolarınızın ‘Sizin İçin’ sayfasında çıkmasını istiyorsanız yukarıdaki faktörleri uygulayabilirsiniz. Çünkü TikTok, çok takipçisi olan bir kullanıcının video paylaşması sonucunda görüntülenme sayısının da fazla olacağını fakat ne takipçi sayısının ne de hesabın daha önce yüksek performans gösteren videoları olup olmadığının öneri sisteminde doğrudan faktörler olmadığını belirtmiştir.


Etiketler: tiktok, etkileşim, sosyal medya,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım