Yandex Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 28-09-2018 17:21:34 | Kategori: Sosyal Medya

Arama motoru olarak son dönemde hacmini ciddi manada artırabilmiş olan Yandex, kelime anlamıyla ve içerdiği mana ile "Yandex nedir?" sorusunu zaman zaman sordurabilmektedir. Size daha detaylı yardımcı olmak için geliştirdiğimiz Yandex Reklamları hizmetimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Şimdi gelelim, "Yandex nedir?" sorusunun cevabına.

Şirket olarak 1996 yılında faaliyete geçen firmanın ismi baş kurucular olan Ilya Segalovich ve Arkady Volozh tarafından koyuldu. Bu ismin kökünde, arama teknolojisi yatıyor. İngilizce "to index" olarak geçen fiilden yola çıkan ikili, "yet another indexer" yani "bir dizin oluşturucu daha" sözlerini kısaltıp "Yandex" kelimesini türetti.

Markalaşma için bu yetmiyordu. Devamında, Index'in ilk harfini Rusça “Я” (okunuşu: “Ya”) harfiyle değiştirdiler. Bu harf, Kiril alfabesinden gelmekte olup, İngilizce'de birinci tekil şahsı işaret eden I harfini kast etmektedir. Dil indeksi anlamını taşımaya başlayan "Yandex", artık halk dilinde de kullanılmaya başlanmıştır. 

1997'de Softool Fuarı'nda tanıtılan Yandex, Rusça konuşulan ülkelerde kullanılmaya hızlıca başlandı. Kullanıcı sayısındaki artışla doğru orantılı olarak, bu kelime de Rusça dilindeki hacmini artırdı. Bir soruya hızlıca cevap arayan kişilere "Yandex'e sor" demek artık Rusça kullanımı yaygın bir tabir hâline gelmiştir.


Etiketler: Yandex reklamları, Yandex'in reklam hizmetleri, Yandex.direct,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Dijital Medya ve Sosyal Medya Ajansı

HİZMETLERİMİZSare Medya