Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-01-2019 15:11:18 | Kategori: Sosyal Medya

Dünyanın en geniş üyeye sahip sosyal medya platformlarından Instagram, fotoğraflarınızı hangi kıstaslara göre kullanıcılarla paylaşıyor? Bunu merak etmeyen kullanıcı sayısı çok azdır. Peki Instagram algoritması nasıl çalışır

2016 yılına dek, Instagram'da stabil bir akış vardı. Etkileşim, fotoğrafların sıralamasını etkilemez; tüm paylaşımlar kronolojik olarak karşımıza çıkardı. Ancak Mart 2016'da sistemin algoritmasında yapılan değişiklik sonrası artık kronolojik bir sıradan söz edemez olduk. Hatta bu değişiklik, başlangıçta ciddi bir tepki çekti ancak sitenin üye sayısında bir azalmanın tam tersine artış sürdüğü için Instagram algoritma değişiminde geri adım atmadı.

Mevcut algoritmaya göz attığımız zaman, hemen hemen tüm sosyal medya platformları gibi kullanıcıyı daha uzun süre sitede tutabilmek adına en çok hangi hesapların beğenildiği, hangi tür mesajlarla ilgilenildiği ve hatta hangi tür mesajların arkadaşlarının ilgisini çektiği gibi pek çok konuda etkileşim bazlı bir önem sırası belirleniyor. Keza yorum yoğunluğunun daha çok olduğu paylaşımların da önem taşıdığı bilinen bir gerçek.

Instagram, Paylaşımlarınızı Nasıl Gösteriyor?

Bir fotoğraf paylaştığınız zaman Instagram ilk olarak bu paylaşımı takipçilerinizin çok küçük bir yüzdesiyle paylaşıyor. Paylaşımınıza olan ilgiyi (yorum ve beğeni) analiz ettikten sonra katılım kalitesini benzer zaman ve günlerde paylaştığınız diğer yayınlarla kıyaslıyor. Normalden fazla ilgi çekmesi hâlinde, Instagram bu paylaşımınızı daha çok takipçinize gösteriyor. Eğer ilgi artışı sürerse, hedef kitlenizin yayınlarının en üstüne yerleştirilen bu paylaşımın daha çok kişiye ulaşması sağlanıyor.

Eğer başlangıçta paylaşımınız çok fazla ilgi çekmemişse, ekran boyunca aşağı sıraya itilerek hedef kitlenizin daha azına gösterilerek tüketiliyor.

Doğru kitleye ulaşmanın en kısa yolu ise, herkesin bildiği üzere artık sosyal medya reklamlarından geçiyor. Instagram Reklamları hizmetimizi incelemiş miydiniz?


Etiketler: instagram,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım