Instagram'da Beğenilere Veda Zamanı

Yazar: Sare Medya | Tarih: 18-07-2019 09:46:14 | Kategori: Sosyal Medya

Bir süredir üzerinde çalışıldığı ifade edilen bir yeniliğin hayata geçirildiği dün itibarıyla ilân edildi. Söz konusu ilân çerçevesinde, Instagram'da beğenilere veda zamanı geldiğini söylemek mümkün. Bu yenilik ne? Peki bu yenilik sonrasında ne olacak?

Instagram, resmî Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Avustralya, Brezilya, İrlanda, İtalya, Japonya, Kanada ve Yeni Zelanda'da post'lara yapılan beğeni sayılarının gizlenmesine, sadece hesapların sahiplerinin görüntüleyebileceği şekilde kullanılmasına başladıklarını ifade ederek; artık kullanıcılarının beğeni sayılarından ziyade paylaştıkları anların güzelliğine odaklanmalarını hedeflediğini belirtti.

 

We want your friends to focus on the photos and videos you share, not how many likes they get. You can still see your own likes by tapping on the list of people who've liked it, but your friends will not be able to see how many likes your post has received.

— Instagram (@instagram) 17 Temmuz 2019

 

Bu doğrultuda, yakın bir zamanda global çapta beğeni gizlenmesinin söz konusu olduğunu söylememiz mümkün. Peki bu aşamadan sonra Instagram kullanıcılarını, bu platformun içerik üreticilerini ve bu platformdaki markaları ne bekliyor?

Artık İçerik Önem Kazanacak

Paylaştığınız görsellerdeki içerikler, yani görsel-metin uyumu, her zamankinden daha büyük önem kazanacak. Kullanıcıların, çok beğenildiği için beğendiği paylaşımlara dönük refleksleri zaman içinde kırılarak; gerçek niteliğe yöneldikleri bir dönem bizi bekleyecek.

Markalar Arası Statü Kırılacak

Global markalar ile yerel markalar arasında, beğeni odaklı statü farkı kırılacak. Herkesin eşit şartlarda, eşit bir görünümde mücadele verdiği bir içerik platformu hâline dönüşecek. Firmaların, ürün veya yatırımlarını kullanıcılara ulaştırması daha kolay olacak.

Daha Çok Beğeni Gelecek

İnsanların, çoğunlukçu anlayışa dönük beğeni refleksi kırıldığı için; global çapta olmayan marka veya yerel değerlere dönük beğen butonuna tıklama oranı uzun vadede artacak.


Etiketler: ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım