Google Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor!

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-07-2020 16:41:14 | Kategori: Sosyal Medya

10 Ağustos tarihi itibariyle Google Türkiye arama motorlarında kelime arama sonuçlarında görünen alışveriş reklamları arama sayfalarında yer almayacak. Şuan Google üzerinden herhangi bir ürün hakkında arama yaptığımız zaman karşımıza aradığımız ürünlerle ilgili çeşitli e-ticaret firmalarının slider şeklindeki reklamları çıkıyor. Fakat 10 Ağustos’tan sonra arama sonuçlarımızda bu tür ürün reklamları ile karşılaşmayacağız. Google, arama motorlarındaki alışveriş reklamlarını kaldırma kararını Rekabet Kurulu’ndan çıkan sonuçtan dolayı verdiğini duyurdu. Google yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

Rekabet Kurumu'nun Mayıs 2020'deki alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri'nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor.Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.”

Rekabet Kurulu, Google arama sonuçlarındaki reklamların rekabette haksızlığa yol açtığını düşünüyor.


Etiketler: , , , , ,

- YORUM YAPIN -

- YORUMLAR -

ismail çelik

Yorum Tarihi: 2020-08-17 15:18:56

KOÇTAŞ REKLAMINDAN RAHATSIZ OLUYORUM VE 30 SANİYELİK REKLAMI 6 SANİYESİNDE GEÇMEMİ İSTİYOLAR GERÇEKTEN ÇOK SİNİR OLDUMSizi Arayalım