Elon Musk Twitter'ı Satın Aldı

Yazar: Sare Medya | Tarih: 27-04-2022 16:41:40 | Kategori: Sosyal Medya

SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için anlaştı. Anlaşma, Twitter tarafından doğrulandı.Elon Musk Twitter'ı Satın Aldı

Geçtiğimiz günlerde ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter için hisse başına 54,20 dolar teklif ederek Twitter’ın tamamına talip olan SpaceX ve Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için anlaştı. Twitter’ın tamamının Musk’a ait bir kuruluş tarafından hisse başına 54,20 dolardan satın alınacağı ve satın alma işleminin tamamlanmasının ardından Twitter’ın özel bir şirket haline geleceği ifade edildi.

TED CEO'su Chris Anderson'a konuşan Musk, yaptığı teklifin arkasında, Twitter'ın güvenilir bir Demokrasi platformu olarak kalmasını sağlama fikrinin yattığını belirtmişti.

Açıklamalarında Twitter'ın içerik moderasyon politikalarına değinen ve Ifade Özgürlüğü vurgusu yapan Musk, bu konudaki kıstasını da "Sevmediğiniz birinin, sevmediğiniz bir şeyi söylemeye izni var mı? Eğer cevap 'evet'se ifade özgürlüğümüz var demektir" ifadesiyle özetlemişti.

Musk'ın son dönemdeki tweet'lerinde de altını sık sık çizdiği bu noktalar, Twitter'ın dünyanın en zengin insanının elinde şu ankinden çok daha özgürlükçü çok daha demokratik bir yer olacağı izlenimini uyandırıyor.

Dünyanın en zengin insanı olan Musk'ın Twitter'ı satın alması ile nelerin değişeceği merak konusu olmuş durumda.

Musk'ın kripto para ile abonelik ödemesinden açık kaynak koduna geçmeye kadar pek çok planı var.

Twitter ilk olarak 140 karakter limiti ile kullanıcıların karşısına çıkmış, uzun yıllar bu politikasında ısrar eden şirket geçtiğimiz yıllarda geri adım atarak sınırı 280 karakter olarak güncellemişti.

Hesapların doğrulanmasını sağlayan ve özellikle tanınmış kişilere uygulanan 'mavi tik'i Blue hizmetini alan tüm kullanıcılarına açması bekleniyor.

Musk'ın 'spam botlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak, Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum' sözleri ise kısa sürede tartışma konusu oldu.

Anonimliğin hayli yaygın olduğu platformda bu denli radikal bir değişimin yaşanmasının ise oldukça düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Ancak söz konusu Musk olunca her şeyin mümkün olabileceğini unutmamakta da fayda var.


Etiketler: elon mask, twitter, social media ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım