Yerli Arama Motoru Yaani Görücüye Çıktı

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-06-2018 18:42:19 | Kategori: Genel

Ülkemizde ve dünyada kuşkusuz en çok kullanılan ve bilinen arama motoru Google'dır. Bu alanda rakipsiz olan Google'a artık yerli bir alternatif ve rakip doğdu. Yaani...

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu tarafından dün duyurulan yerli arama motoru Yaani'nin tanıtımı yapıldı. Yapılan tanıtımda Yaani hakkında bilgiler veren Terzioğlu, Yaani'nin verilerini Kocaeli'de kurulan veri merkezinde toplandığını belirterek bu alanda ne kadar ciddi olduklarını herkese belirtmiş oldu. İlerleyen günlerde Yaani'nin veri merkezlerine yenilerinin ekleneceğini açıklayan Terzioğlu İstanbul ve Ankara'da da merkezlerin açılabileceğini belirtti. Kocaeli'de halihazırda faal durumdaki veri merkezinin çarpıcı özellikleri şu şekilde:

  • 33 bin fiber altyapı
  • 120 dakika boyunca sürecek yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
  • 6400 kontrol sensörü
  • 10 bin metrekarelik kullanım alanı ve 210 termal kamera
  • Leed Gold ve Tier III sertifikası

 

Yaani'yi incelediğimizde şu an içim masaüstü versiyonunun olmadığını iOS ve Android işletim sistemli cihazlar için çalışır durumda olduğunu belirtelim. Uygulamanın logosu da yine bizim kültürümüzden bir parça olan nazar boncuğu şeklinde dizayn edilmiş. Yerli vurgusunu logosundan da anlayabiliyoruz. :)

Uygulamaya girdiğimizde aslında Yaani tarayıcısı olarak çalıştığını söylemeliyiz. Açılışta bildirim ve konum izinlerini sizden isteyecektir. Aramalarda ve sonuçlarda da aslında şu an için akıcı olduğunu söylemeliyiz. İhtiyaçları karşılayabilecek bir yapıda Yaani. :)

Uygulamayı açtığınızda sayfanın orta kısmında arama alanı ve altında Yeme-İçme, Haberler, Hava Durumu ve Filmler alanları karşımıza çıkıyor. Günlük kullanımda sıkça işimizin düştüğü bu ana başlıklar ilk açılış ekranında bizi karşılıyor. Dilerseniz bu 4 simgenin yerini değiştirme şansınız mümkün. Yeme-İçme alanına bastığınızda size en yakın mekanlar karşınıza çıkıyor. Hava Durumuna tıkladığınızda ise bulunduğunuz şehrin hava durumunu bizlere gösteren bir sayfa açılıyor. Aynı zamanda Yaani içerisinde yapılan arama sonuçları karşımıza çıkıyor. Haberler sekmesi de klasik olarak haber sitelerinden sonuçlar karşımıza çıkıyor. Son olarak Filmler butonuna tıkladığımızda ise bulunduğunuz lokasyonda yer alan sinema salonlarında yer alan vizyon filmleri karşımıza çıkıyor. İzlemek istediğimiz filme tıklayarak nerede ve hangi saatlerde gösterimde olduğunu görebiliyoruz.

 

 


Etiketler: yaani, yerli arama motoru,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım