Sosyal Medya 2017 Trendleri Belli Oldu

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-06-2018 18:58:25 | Kategori: Genel

 

Yine bir yılın sonuna geldik. Oldukça hareketli ve birçok gelişmeye şahit olduğumuz 2017 yılın sosyal medyada neler konuşuldu ve trend oldu gelin hep beraber bir göz atalım.

İlk olarak Facebook’tan başlayalım. Facebook’tan yapılan açıklamada en çok konuşulan olaylar sırasıyla Dünya Kadınlar Günü, 51. Super Bowl ve Las Vegas Saldırısı oldu. Gelelim Facebook’ta 2017 yılında yaşanan önemli gelişmelere:

 • Super Bowl karşılaşması toplamda 262 milyon defa Facebook üzerinden izlendi.
 • Las Vegas krizinde ise 3300’den fazla kullanıcı Kriz Yardım Merkezi aracılığıyla yardımda bulundu.
 • Meksika’da yaşanan deprem felaketinde 1.4 milyar kullanıcı sevdiklerine ve ailelerine güvende olduklarını Facebook aracılığıyla duyurdu.
 • Bir diğer önemli gelişmede ABD’de yaşanan Harvey Kasırgası. Kasırga felaketi nedeniyle toplamda 20 milyon dolar bağış toplanmış durumda.
 • 2017 yılı içinde en büyük etkinlik ise kadınlar günü yürüyüşü oldu. Organizasyonda toplamda 500 binden fazla insan bir araya getirildi.

  

Facebook’tan sonra yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Instagram’dan bahsetmemizde yarar var. Instagram’da 2017 yılı içinde önemli gelişmeler yaşadı. Gelin bakalım hangi fotoğraflar ne kadar beğeni almış Instagram’da:

 • Öncelikle Instagram’da 2017 yılı içinde en fazla beğeniyi Beyonce aldı. Hamileliğini duyurduğu fotoğrafı ile Beyonce tamı tamına 11.1 milyon beğeni aldı.
 • En çok beğeni alan ikinci fotoğraf ise ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’ya ait. Ronaldo’nun kızının doğumunu paylaştığı fotoğraf ise 11 milyon beğeni aldı.
 • Diğer önemli gelişme ise Instagram’da Selena Gomez tarafından geldi. Instagram kraliçesi olarak adlandırılan ünlü şarkıcı böbrek nakli fotoğrafı 10.3 milyon beğeni aldı.
 • Listede yine Beyonce var. Beyonce hamilelik fotoğrafı ile ilk sırada yer aldıktan sonra doğum sonrası bebeklerini kucakladığı fotoğrafı da yıl içerisinde en çok beğeni alan fotoğraflar sıralamasına girdi. Beyonce ve sevimli bebekleri toplamda 10.2 milyon beğeni aldılar.
 • Geldik listemizin son sırasına. Listede Beyonce gibi yine kendine yer bulan isim Cristiano Ronaldo oldu. Ronaldo ve ikizleri ile çekildiği fotoğrafı 8.2 milyonluk bir beğeniye ulaştı.
   

Gelelim bir diğer önemli sosyal ağ Twitter’a. Twitter’da 2017 yılının önemli gelişmelere sahne oldu. Bakalım Twitter’da 2017 yılı içerisinde ne gibi gelişmeler yaşandı bir göz atalım:

Twitter’da en çok konuşulan konu 2017 yılı içerisinde Beşiktaş oldu. Gelen şampiyonluk ve Şampiyonlar Ligindeki başarılı performansı ile Beşiktaş en çok konuşulan konu oldu. Beşiktaş’ın ardından Galatasaray ve Fenerbahçe sırasıyla 2.ve 3.sırada yer aldılar.

En çok bahsedilen ve mention atılan hesap ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi hesabı oldu. Bir diğer önemli siyasi aktör olan Başbakan Binali Yıldırım’ın resmi hesabı en çok mention alan 2.hesap olarak kayıtlara geçti.

En çok konuşulan ünlü ise Justin Bieber oldu. Bieber aynı zamanda en çok adına hashtag atılan isim olarak 2017 yılında ilk sırada yer aldı. Ülkemizde Justin Bieber’ın ardından sırasıyla Seçkin Özdemir, Elçin Sangu ve Barış Arduç en çok konuşulan isimler oldular.

Türkiye’de en çok konuşulan hashtag olarak 2.sırada ise #deprem etiketi yer aldı. Yaşanan doğal afetlerde en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Twitter’da ve diğer sosyal ağlarda olduğu gibi #saltbae etiketi en çok hit alan kelimelerden biri oldu. Nusret tarafından bulunan bu özel tuzlama hareketi önemli ölçüde ilgi gördü.

Son olarak önemli olaylardan biri de Elon Musk’ın Türkiye ziyareti oldu. Özellikle Atatürk’ün sözünün Musk tarafından paylaşılması önemli olaylardan biri olarak Twitter’da kayıtlara geçti.

Diğer istatistikler ise şu şekilde:

2017’de Türkiye’de en çok konuşulan ilk 5 hashtag

1-Beşiktaş

2-Kısmetse Olur

3-Seçkin Özdemir

4-Türkiye

5-Elçin Sangu

 

2017’de Türkiye’de en çok konuşulan ilk 5 hesap

1-RT_Erdogan

2-TC_Basbakan

3-tcbestepe

4-DrRecepAkdag

5-naci_agbal

 

Youtube tarafında ise yıl içerisinde meydana gelen önemli trendler geleneksel Rewind videosu olarak paylaşılıyor. Bu yılın video başlığı ise "YouTube Rewind: The Shape of 2017 | #YouTubeRewind" olarak adlandırıldı.

Videoyu genel olarak incelediğimizde Despacito ve Shape Of You şarkılarının birleşiminden oluşan bir video olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Youtuberlar arasında dünya çapında yükselen bir değer olan Lele Ponz videoda merkezi konumda olması göze çarpan özelliklerden bazıları. Ülkemizden de Youtuber ve Nusret’in #saltbae hareketinin girdiği Youtube Rewind videosunu Youtube’tan izleyebilirsiniz.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -

- YORUMLAR -

Barış Özdemir

Yorum Tarihi: 2018-07-02 21:27:52

Başarılı bir anlatım olmuş. Teşekkürler.Sizi Arayalım