Renkler ve Etkileri

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-06-2018 18:54:18 | Kategori: Genel

Özellikle günümüz pazar koşullarında hedef kitleye ulaşmak oldukça önemli bir iş. Her ne kadar pazarlama koşullarımız ciddi manada gelişmiş olsa da doğru mesajı doğru araçlar ile iletebilmek oldukça önemli. Bunun için doğru bir mesaja, doğru bir demografik bilgiye, doğru bir cinsiyet grubuna, doğru bir trende ve renklere sahip olmak gerekiyor. Renkler hayatımıza ciddi manada bir etki yapıyor ve bu etkileri önemsememek oldukça ciddi bir yanılgı.

Renkler genel anlamda duyguları, deneyimleri simgeleyebilen önemli bir olgu. Bu bakımdan reklam kampanyalarında, özel günlerde ve markaların reklam olarak kullanabileceği tüm materyallerde renklerin ciddi manada etkileyici bir özelliği olduğunu belirtmeliyiz.

 

Markalar açısında renklere baktığımızda aslında o markanın ciddi manada kişiliğini yansıtan ve bize bir takım mesajlar veren bir araç olarak renklerin yadsınamaz bir önemi var. Dünyaca ünlü markalardan birkaçını size söylediğimizde aslında o marka ile beraber kişiliği rengiyle beraber karşımıza çıkıyor. Apple ya da Coca Cola. Hemen markanın rengiyle beraber siz de olan algısı ortaya çıkmış oluyor. Apple=siyah. Coca Cola=Kırmızı. İşte renkler bu kadar önemli bir özelliğe sahip.

 

Gelelim renkler ve bize verdiği mesajlara:

 

Mavi

Güven ve bağlayıcılığın rengi olan mavi özellikle yatıştırıcı özelliği iledikkat çeken bir renk. Erkekler tarafından ciddi manada sevilen bu renkneredeyse tüm dünya tarafından seviliyor.Rengin diğer özellikleri ise şu şekilde: Güven, güç, verimlilik, sakinlik gibi anlamları üzerinde taşır.

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı

Dinamizm ve gücün simgesi olan kırmızı oldukça etkileyici ve harekete geçirici bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Dikkatleri üzerinize çekmek ve gücü simgelemek isterseniz kırmızı renk iyi bir tercih. Heyecan, coşku, enerji ve iştah açıcı bir renk olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Sarı

Neşe, iyimserlik ve uyumlu bir renk olarak sarıyı tercih etmek tam isabet olacaktır. Birine mutluluk vermek istiyorsanız ve nerede mutlu bir şey varsa orada kesinlikle sarı renk vardır. (Bkz:emojiler) Beynin mutluluk merkezini harekete geçirerek kişinin enerjik olmasını sağlar, mutluluk, iyimserlik gibi duygularda sarı ile hissettirilebilir.

 

 

 

 

Turuncu

Kırmızının gücü ve sarının iyimserliğini birleştiren bir renk olarak turuncu karşımıza çıkıyor.Rahatlık, özgürlük gibi önemli özellikler bu renkte karşımıza çıkıyor. Arkadaşlık, neşe veharekete geçirici bir özelliğe sahip olan turuncu ayrıca acıktırmayı teşvik eden özelliği ile gıda sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mor

Hayal gücü ve tinselliği harekete geçiren mor kırmızının gücünü ve mavinin dinginliğini bünyesinde barındırıyor.
Maddiyat ve maneviyat arasında denge kuran morun diğer özellikleri ise şu şekilde: mantık ve hayal gücünü
uyandırma, asalet ve bilgelik anlamları da taşımaktadır. Mor renk sıklıkla kozmetik ürünlerinde kullanılan bir renktir.

 

 

 

 

 

 

Yeşil

Doğayı simgeleyen yeşil renk hem dinginliği hem de ferahlığı simgeleyen bir renk olarakkarşımıza çıkıyor. Ayrıca dolardan gelen bir özellik olarak parayla da ilişkilendirilmektedir.Huzur, dinginlik, fiziksel ve ruhsal rahatlama, depresyona iyi gelme, mağazalarda müşterileri rahatlatma, doğal ürünler ve bankalarda sıklıkla kullanılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Siyah

Ciddiyeti, ince ve lüks zevkleri, asilliği, kontrol ve bağımsızlığı temsil eden siyah renk bir yandan da ölümü ve korkuyu da simgelemektedir.Bu bakımdan aşırı kullanımı ters tepebilir. Siyah renge baktığımızda genellikle lüks markalar tarafından tercih edilir. Huzur veren bir renk olarak ve zekanın sembolü olarakta karşımıza çıkmaktadır.

 

 

 

 

 

Gri

Pratiklik ve zeka anlamlarında sıklıkla kullanılan gri çabukluğu da simgeleyen bir renktir.Teknolojinin de önemli bir temsilcisi olan gri renk sağlamlık anlamında da başvurulanrenkler arasındadır. Beklenti uyandıran gri renk ayrıca iyi bir teknolojik cihazı simgeleyebilir. Sıkıntı ve beklenti uyandırma anlamlarında da kullanılmaktadır.

 

 

 

Beyaz

Saflık, duruluk, temizlik ve güven. İşte tam olarak hepsi beyazda mevcut. Tüm renkleri bünyesinde barındıran beyaz dengeleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yeni başlangıçlar, temizlik ve duruluk anlamlarında da beyaz renk sıklıkla kullanılır.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım