Güçlü Parola Oluşturmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 05-02-2019 14:16:05 | Kategori: Genel

5 Şubat Güvenli İnternet Günü'nden hareketle, zaman zaman ismine 'kimlik depolama' verilen saldırılarla 700 milyona varan kimlik hırsızlıklarına sahne olan internette nasıl güçlü parola oluşturulacağını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Genelde, "Güçlü Parola" denildiğinde ne kadar karmaşık olursa o kadar güçlü olacağına dair bir inanış hâkim olsa da; uzmanlar tarafından durum böyle değil. Üstelik bir veya iki parola belirleyip dönüşümlü olarak tüm hesaplarda bu iki parolanın kullanılmasının ne kadar güvensiz olduğu da biliniyor... Hâl böyleyken, güçlü parola oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenler soru işareti olarak kalıyor. Pek çok web sitesine göre güçlü bir parolanın içeriği bellidir: Sekiz karakter, büyük ve küçük harf, özel semboller ve rakamlar içeren karmaşık parolalar. Oysa bu kadar basit değil. Bu parolalar, zannedildiği kadar 'güçlü' de değil.  

Güvenlik perspektifinden bakıldığı zaman sadece size özgü olan ve tek bir hesapta kullanılan parolalar 'güçlü' olarak nitelendirilebilir. Peki bir parolayı hem benzersiz hem de hatırlanması kolay olarak belirlemek çok mu zor? Sadece iki adıma ihtiyacınız var!

1. Adım: Sabit Seri

Sabit seri olarak adlandırılabilecek, tüm hesaplarınızdaki parolalarınızda ortak unsur olarak bulunacak bir bölüm oluşturmanız gerekiyor. Bu bir şarkı sözü, film repliği, türkü sözü gibi hatırlayabileceğiniz bir şey olmalı. İki ilâ beş kelimeden oluşacak bir kelime grubunda, tüm kelimelerin ilk harflerini alıp aralarına özel bir karakter koyarak bu ilk adımı atlatabilirsiniz.

2. Adım: Bağlantının Gücü

Bağlantı kurmak, hem önemli hem de ayırt edicidir. Sabit serinizin sonuna, hangi platformda kullanacaksanız o platforma özgü bir kelimeyi ekleyerek aklınızda tutmayı kolaylaştırabilirsiniz. 

Basit bir örnekle bu iki adımı açıklayalım. Sabit serinizde kullanacağınız unsur, What Dreams May Come filmi olsun. İlk harflerini aldığımızda WDMC olarak bir harf grubu belirleniyor. Aralarına, kolay hatırlanabilecek bir özel karakter koyalım: W!D!M!C! Sabit seriyi tamamladığımıza göre, bir platform için şifre belirleyelim. Mesela, Instagram için... Fotoğraf paylaşım platformu olduğu için, foto kelimesini bu portalın ayırt edici unsuru olarak seçersek elimizde güçlü bir şifre kalacak:

W!D!M!C!foto

Hepsi bu kadar!


Etiketler: parola oluşturmak, güçlü parola,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım