Twitter Kullanıcılar İçin Algoritma Açıklığı

Yazar: Sare Medya | Tarih: 19-08-2021 16:45:25 | Kategori: Sosyal Medya

Geçtiğimiz yıl Twitter’da kullanıcılar tarafından bir algoritma açıklığı belirlendi. Twitter’ın otomatik fotoğraf kırpma sistemi siyahi insanlara daha az yer veriyordu. Aynı fotoğraf içerisinde siyahi ve beyaz tenli biri varsa beyaz olanı ön plana çıkartıyordu. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra Twitter, bir süreliğine otomatik kırpma özelliğini devre dışı bırakmıştı.

Twitter bunun üzerine bir etkinlik düzenledi. Etkinliğin sonunda birinci olan Bogdan Kulynyc 3.500 Dolar kazandı. Bogdan, Twitter ön izlemelerinde tıklanmadan önce gösterilen görüntülerin beyaz tenli, genç ve zayıf suratları tercih ettiğini belirledi. Twitter’ın timeline’ına düşen görsellerin kırpma probleminin çözülmesi üzerine çalışmalara başlanacak.

Etkinliğe katılan diğer kişiler tarafından aynı algoritmanın yaşlılık ve latin alfabesi dışındaki alfabeler gibi ön yargılarının olduğu da ortaya çıktı. İkincilik ödülünü alan Halt Al’ın çalışması yaşlılık, kırışıklık veya gri saç gibi unsurlarının da aynı algoritma tarafından ön yargıya maruz bırakıldığını gösterdi. Üçüncülük ödülünü alan Roya Pakzad ise görsel üzerindeki İngilizce yazı karakterlerinin Arapça yazı karakterlerine oranla daha fazla ön plana çıktığını saptadı.

Etkinliği düzenleyen şirket tarafından yapılan açıklamalarda buna benzer sistematik ön yargıların tüm platformlarda olduğuna değinildi. Şirketlerin buna benzer çalışmalarla bu hataları düzeltmesinin gerektiği dile getirildi.
Maalesef “ön yargı” artık zihinlere değil kodlara kadar işlemiş durumda. Umarız Twitter’la beraber diğer platformlarda bu yargıdan kurtulmak için elinden gelen çalışmaları yaparlar.


Etiketler: twitter, sosyal medya, algoritma,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım