Facebook'tan Video Sohbet Cihazı

Yazar: Sare Medya | Tarih: 28-09-2018 14:01:54 | Kategori: Sosyal Medya

Facebook şirketi, Portal’ın üretim çalışmalarına 2017 yılında Aloha kod adı altında başlamıştı. Gelinen noktada, son olarak "Portal" adını alan video sohbet cihazının pek yakında çıkacağı artık biliniyor.

Portal’ın haberleri ilk olarak ocak ayında gündeme geldi. Facebook üretmiş olduğu video sohbet cihazı Portal'ın, gelecek hafta piyasa sürülmesi için çalışmalar başlattı. Portal’ın üretim çalışmaları 2017 yılında Aloha kod adı altında başlamıştı.

Portal’ın büyük ve küçük boyu olmak üzere iki farklı boyutta piyasa sürülmesi planlanıyor. Küçük boy "Portal" 300 dolar üzerinden satışa sunacaklarını söyleyen Facebook şirketi büyük ebatlardaki versiyonu ise 400 dolar üzerinden piyasa sürme düşünceleri içerisinde. Portal’ın fiyatının CES 2018’de yeni Google Assistant Smart Speakers’ın; ekranıyla birlikte Sony, LG, JBL gibi firmalar üzerinden 199 dolara satılacağını düşündüğümüzde  Portal’ın fiyatının biraz da yüksek olduğunu söylemek mümkün

Video sohbet cihazı Portal’ın donanımı ve çalışma prensibi,Amazon’un akıllı video cihazo Echo Show’u andırmaktadır.Portal’ın donanımında bulunan yapay zekaya sahip olan bir kamera ile birlikte görüş alanındaki insanları tanıyarak onları  haraket halindeyken  takip edebilme özelliklerine sahip. Ek özellik olarak kameranın ayrıca bir gizlilik kapağı bulunduğunu söylemekte fayda var bu özellik  Black mirror dizisini hatırlattını söyleyebiliriz.

Portalı en çarpıcı özelliklerinden bir tanesi Amazon’un akıllı asistabı Alexa’yı da desteklemesi .Farklı bir özelliği ise Portal üzerinden müzik dinlemek isteyenler için müzik video izlemek isteyenler için ise video haber okumak isteyenler için ise haberleri okuyabilme özeliklerine sahip. Facebook pazarda bulunan diğer teknolojiler ile ciddi bir rekabete girmesi beklenirdi ama lakin şirketin akıllı asistan projesi sanal asistan işinden tamamen bağını kopararak Portal’ı bir video sohbet aracı olarak tasarlayarak Portal’ı bu tür bir konuma getirdi.

F8 konferansında Portal’ın duyurulucağı söylenmişti ama şirketin sonra anda Cambridge Analytica ve ABD seçimlerine Rus müdahalesi gibi krizler yaşamasından dolayı Portal’ın duyurması gereken yerde duyurulmaması tarafından bir karar bağlandı. En önemli detay ise Portal’ın Facebok’un donanmı laboratuvarı olan Building 8’ten çıkacak ilk donanım ürünü olması. Building 8’in şu anda kullanıldığı teknoloji ise kameralar, dronelar ve beyin tarama teknolojileridir.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım