Facebook API'leri Değiştiriyor!

Yazar: Sare Medya | Tarih: 05-07-2018 09:43:08 | Kategori: Sosyal Medya

Son dönemde Cambridge Analytica skandalıyla birlikte adı veri güvenliği konusunda sıkıntıya düşen Facebook, API'larda değişikliklerini gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Yapılan değişikliklerin, verileri korumakta ne kadar başarılı olacağını zaman gösterecek ancak bildiğimiz bir şey var ki, bu değişikliklerle medya partnerleri bir çok düzenleme yapmak zorunda kalacak.

Değiştirilen API'lar

Graph API Explorer App
Geliştiricilerin, test gerçekleştirmeleri için kendi uygulamalarının access token'larını kullanma zorunluluğu getirildi.

Page API
Geliştiricilerin kullanmaya devam edebileceği API'ya, sayfalardaki herkese açık içeriklere erişmek için özel izin alma zorunluluğu getirildi. Bu izin ise, ancak uygulama tekrar onay sürecine girerse alınabilecek.

Marketing API
Geliştiriciler, eğer kullanmaya devam etmek istiyorlarsa bu API için uygulama onay sürecinden tekrar geçmek zorunda kalacak.

Leads Ads Retrieval
Geliştiricilerin, bazı değişiklikler sonrası uygulamalarını tekrar onay sürecinden geçirmek zorunda kaldığı bir diğer API da "Leads Ads Retrieval" oldu.

Live Video API
Yeniden onay sürecinin gerçekleştirileceği bir diğer API da, "Live Video API".

Media Solutions API
Arama özelliğine bağlı çalışan Topic Feed ve Public Figure API'ları gibi pek çok uygulamayı düşük kullanım gerekçesiyle kapatan Facebook, genel araştırma ve analizlere dönük bu API'nın çok sınırlı özelliklerinin kalması kaydıyla açık kalacağını belirtiyor. 

Kapatılan API

Profile Expression Kit
Profil videoları ve kolaj oluşturmaya imkân sunan bu uygulama, geliştiriciler tarafından kullanılmadığı için 1 Ekim'de tamamen kapatılacak.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım