Instagram'ın Önlenemez Yükselişi

Yazar: Sare Medya | Tarih: 29-06-2018 18:51:59 | Kategori: Genel

Facebook'a geçtiği günden bu yana bünyesine kattığı yenilik ve güncellemeler ile kullanıcıları kendine her geçen gün daha da çeken Instagram son yapılan açıklamada kullanıcı sayısını 800 milyona çıkarmış durumda. Acaba Instagram, sosyal medya ağları içerisinde Facebook'u geçerek ilk sıraya yerleşebilir mi?

Instagram geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklama ile kullanıcı sayısının 800 milyon olduğunu duyurmuştu. Bu kullanıcıların yaklaşık 500 milyonu ise günlük olarak uygulamayı kullananlar. Yani rakam ve aktiflik ciddi boyutlarda. Hal böyle olunca Instagram, bünyesine kattığı yepyeni özellikler ile kullanıcıların uygulamasını daha fazla kullanmalarını ve deneyimlemelerini istiyor.

Instagram içerisinde ise kullanıcı sayılarının bu denli artmasında bir takım sebepler var. Bunlar ise şu şekilde:

  • Tasarım olarak sade olan Instagram, Facebook'tan daha kullanışlı olarak görülüyor.
  • Kullanıcıların ebeveynlerinde Instagram kullanım oranı az olduğundan özellikle genç kitle Instagram'da daha aktif.
  • Video içeriklerde de ciddi etkileşim yakalayan Instagram kullanıcıları arasında video izlenme oranı bir önceki seneye göre %80 artmış durumda.
  • Instagram'a uyarlanan Hikaye özelliğinin kullanıcılar tarafından oldukça sevildi.

Tüm bu koşulları ve gelişmeleri dikkate aldığımızda Instagram içerisinde reklam verenlerinde ciddi oranda arttığını görebiliyoruz. Instagram tarafından yapılan açıklamada şu an da 2 milyonu aşkın bir reklam veren Instagram içerisinde reklam vermekte. Aynı zamanda reklam verenler için kaliteli bir kitle ve düşük maliyet sağlayan Instagram gün geçtikçe reklam veren sayısını ciddi oranda artıracak gibi duruyor.

Tüm maddeleri alt alta sıraladığımızda Instagram, 9 ayda bünyesine kattığı 100 milyon yeni kullanıcı ile yükselişini son sürat sürdürüyor. Bu bakımdan Facebook'un son açıklanan büyüme rakamları incelendiğinde büyüme rakamları Instagram'ın gerisinde kaldı. Bu da gösteriyor ki ilerleyen yıllarda Instagram Facebook'un önüne geçmesi hiçte zor olmayacak gibi duruyor. Bakalım bu duruma gelene kadar Instagram ne gibi değişiklikler geçirecek o da ciddi bir merak konusu.


Etiketler: sosyal medya, Instagram reklam, sosyal medya yönetimi,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım