Sosyal Medya Yasası Yürürlüğe Girdi!

Yazar: Sare Medya | Tarih: 02-10-2020 10:17:33 | Kategori: Sosyal Medya

Bir süredir üzerine konuşulan sosyal medya yasası yürürlüğe girdi.

Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformların Türkiye’de bir temsilcilik açmalarını zorunlu hale getiren yasa 1 Ekim’den itibaren resmi olarak gerçekleştirilmeye başladı. Facebook, Instagram, Twitter gibi 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan platformlar Türkiye’de temsilcilik açmaz ise kademeli olarak yaptırımlar uygulanacak. Bu yaptırımlar para cezası, reklam yasağı olacağı gibi ihlaller devam ederse bant daraltmasına kadar gidilebilecek.

Bu yasa ile birlikte kullanıcılar, kişilik haklarını ihlal ettiğini düşündükleri içerikleri veya içerik erişimlerinin kaldırılmasını ilgili sosyal medya platformlarının temsilciliklerinden talep edebilecek. Başvuruda bulunulan her içeriğin 48 saat içerisinde incelenip olumlu yada olumsuz cevap verme zorunluluğu olacak. Bu zorunluluğun dışında 6 ayda bir rapor yayınlanması istenecek. Eğer 48 saat içerisinde başvuruya cevap verilmezse 5 milyon TL, 6 ayda bir rapor sunulmazsa 10 milyon TL para cezasına çarptırılacaklar. Mahkeme kararıyla kaldırılmasına hüküm verilen içeriklerin ise 24 saat içinde sosyal medya platformlarından kaldırılması gerekecek. Kaldırılmadığı takdirde içerikten sosyal medyalar sorumlu tutulacak.

Yasayla birlikte kullanıcıların isimlerinin ve görüntülerinin geçtiği “kişilik haklarına saldırı” olarak adlandırılacak ve paylaşımlar arama motorunda yer almayacak. Belli kurallar kapsamında isteyen kullanıcılar kendi isimlerini internet ortamında görünmez yapabilecek. 

Yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte akıllı telefonlardaki internet kullanımları ile de düzenlemeler geliyor. Artık telefonlarda sadece IP bilgisi yer almayacak, PORT kaydı da tutulacak. Böylelikle aynı IP adresi ile kaç kullanıcının internete bağlandığı tespit edilebilecek.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım