Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 06-12-2022 10:09:56 | Kategori: Sosyal Medya

İnstagram CEO’su Mosseri instagram algoritması ile ilgili; ‘’Kullanıcıların uygulamada neler yaptığını, hangi içerikleri gördüğünü ya da görmediğini denetleyen tek bir algoritması yok. Her biri kendi amacı olan çeşitli algoritmalar, sınıflandırıcılar ve süreçler var.’’ diyerek açıklamalarda bulundu.

Mosseri;  akış&hikaye, keşfet ve reels için algoritmaların farklılık gösterdiğini söyledi. 

Aşağıdaki bilgiler Mosseri’nin uzun açıklamasının, farklı algoritmalara yönelik özeti şeklindedir:

 

-Kullanıcılar instagramda etkileşim almak adına akış, hikaye ve reels tarafı için ayrı planlama yapmalıdır.

-Markalar daha iyi içerikler üretmek ve doğru kişilere ulaşmak zorundalar. Yani bot hesaplarla ya da etkileşim grupları ile boşuna zaman kaybetmemelidir.

-Etkileşimin sadece takipçilerden gelmesi beklenmemeli, karşılıklı etkileşime geçilmesi önemsenmelidir.

-Son üç gönderinizle etkileşime girmeyen kullanıcıların timeline’ına dördüncü içeriğiniz düşmemektedir. 

-Akış içeriklerini hikayelerde yeniden paylaşılmamalı, farklı içerikler üretilmeli.

-Topluluk kuralları da her zamankinden daha önemli hale gelmiş durumda. Instagram’ın topluluk kurallarını, içerik üretmeden önce okumakta fayda var.

-Keşfet bölümü takip etmediğiniz hesaplardan oluşuyor. Instagram bu alanı kullanıcı özelinde derliyor ve burada kullanıcıların uygulama üzerindeki aktiviteleri devreye giriyor. Bu kişiselleştirilmiş alanda yer alabilmek için Instagram’ı, içeriğinizin gerçekten o kullanıcı için ilgi çekici olduğuna ikna etmeniz gerekli.

-Reelsler eğlendirmek için tasarlanan bir içerik türü fakat sırf eğlendirici olsun diye marka kimliğinize uygun olmayan reelsler çekilmemeli.

İnstagram algoritma ile ilgili yapılan son açıklamalar, önümüzdeki günlerde daha çok tartışılacak gibi görünüyor. Ama önemle altını çizmek isteriz ki, söz konusu algoritma olunca ortalıkta dolaşan söylentilere değil kaynağı belirtilmiş doğru bilgilere itibar etmeye çalışın!

Tüm içerik üreticilerine yeni Algoritma ile başa çıkmada kolaylıklar dileriz.


Etiketler: , , ,

- YORUM YAPIN -





Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım