Opt-in Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 13-06-2019 14:34:46 | Kategori: O

Online pazarlamacılık terimleri arasında en kullanılanlarından birisi de Opt-in kavramıdır. İşletmelerin, bilhassa e-posta pazarlama için kullanıcılardan aldığı izinleri tanımlamakta kullanılır.

Kullanıcıların bir veya daha çok ürünün veya hizmetin tanıtım bilgilerine kaydolmasına davet edilmesi ile başlayan süreçte kaydolanlar "Opt-in" olur. Bu şekilde, işletmenin gönderdiği e-postalar spam olarak değerlendirilmeyip; doğrudan kullanıcıya ulaşmaktadır.

Toplu e-posta gönderimlerinde şirketlerin en büyük avantajı "opt-in" durumda olan müşteri veya potansiyel müşterilerin çokluğudur. Bu listenin artırılması için "Bültenimize kayıt olun" gibi bir ibarenin yer alması ve bu ibare ile online forma gidilmesi gerekmektedir.

İki farklı Opt-in modeli bulunmaktadır. Bu modellere göre eğer doldurulan kayıt formunun ardından müşteriye ikinci bir onay gönderilmiyor ise Single Opt-in (Tekli Opt-in); onay e-postası gönderilerek kaydın doğrulanması isteniyorsa Double Opt-in (Çiftli Opt-in) olarak kabul edilir.


- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım