Data Mining Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 25-06-2019 14:48:37 | Kategori: D

Data Mining, Türkçe'ye "Veri Madenciliği" adıyla çevrilebilecek bir dijital terimdir. Data Mining kavramı temelde büyük veri yığınları arasında geleceğe dönük tahminler elde etmeye imkân sunacak bağıntıları aramayı kast eder. Bilgi keşfi süreçlerinin önemli bir parçasıdır.

Eldeki veriler arasından üstü kapalı, önceden bilinemeyecek fakat potansiyel anlamda kullanışlı görünen bilgilerin ayıklanması ile Data Mining işlemi gerçekleştirilir. Kümeleme, değişiklik analizi, sapma tespiti gibi teknik yaklaşımlar da Data Mining sürecinin birer parçasıdır.

Data Mining işlemi ile veriler arasındaki ilişkiler, verilerin değişimleri ve düzensizlikleri, kurallar ve istatistiksel önem teşkil eden yapılar yarı otomatik keşfedilir. Veriler arası ilişkilerden yola çıkarak Veri Madenciliği yapmanın amacı mantıksal kurallar veya görsel sunuma çevrilebilen nitel modellemelerin ortaya konulmasıdır. Data Mining bu yönüyle insan merkezli olup, insan-bilgisayar arayüzünün işbirliği ile başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.


- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Dijital Medya ve Sosyal Medya Ajansı

HİZMETLERİMİZSare Medya