Buffer Teknolojisi Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 27-03-2020 23:20:05 | Kategori: B

Buffer; elektronik cihazlarda sıkça karşımıza çıkabilen bir terimdir. Herhangi bir hafıza alanında yer alan, geçici bir kayıt alanını kast eden Buffer terimi, verilerin I/O işlemleri sonrası belleğe yazılmadan evvel uğradıkları tampon sahadır.

I/O işlemi esnasında kullanıcının beklemesini minimuma indirmek, hatta engellemek için kullanılan Buffer; bellekten okuma ve belleğe yazma işlemlerinin sistemi yorması, hız olarak yavaşlatması ve dolayısıyla sahip olduğu maliyetlere karşı geliştirilmiştir. I/O aygıtları tarafından iletilen veriler; bu handikaplar nedeniyle öncelikle bir havuzda toplanır. Bu havuz belli bir miktarda dolduktan sonra, topluca belleğe yazılır. Sistem için ekstra performans kazandıran bu harete en somut örneklerden birisine internetten televizyon izlenme sırasında gelen verinin bilgisayarınızca önce hafızaya kaydedilmesi ve akabinde kaydedilen verinin sizlere ulaştırılması gösterilebilir.

Cihaz tercih ederken, Buffer özelliğinin yüksek olmasının göz önünde bulundurulmasının nedeni de bunun seri işlem kabiliyetini fazlasıyla artırmasıdır.


- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım