Real Time Bidding Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 18-02-2019 12:02:50 | Kategori: R

Real Time Bidding, ya da kabul gören tabirle RTB, Türkçe olarak "Gerçek Zamanlı Açık Arttırma" kabul edilebilir. Potansiyel müşterilerin ilgi alanlarına dönük, doğru yer ve doğru zaman prensibiyle reklam gösterimi yapan teknoloji RTB olarak nitelendirilir. Reklam alanlarında, gerçek zamanlı ihale sistemine benzer şekilde açık arttırma usulüyle çalışan bu sistem; mobil veya masaüstü cihazlardaki çerezler aracılığıyla kullanıcıların ilgi alanlarını aktif takip eder ve sadece 50 milisaniyede en iyi teklifi veren markaların reklam gösterimlerine izin verir. 

Teknik çerçevede bir izah gerekirse, süreç şöyle işler: Kullanıcı, RTB altyapısına sahip siteye girer. Kullandığı tarayıcı, reklam sunucusuna çağrıda bulunur. Sunucu, görevi SSP'ye devreder. SSP ise en yüksek fiyat teklifini tespit etmek için DSP'lere dönük anlık açık arttırma başlatır. En yüksek teklif veren hızlıca belirlenir ve web sitesine iletilen bilgi akışı sonrası reklam gösterimi gerçekleşir.

Örneğin, bahar yaklaştığında açık havada kahvaltı imkânı sunan restaurantları araştırıyorsunuz. Birkaç farklı restaurantın web sitesine girdiniz, ardından Facebook'u veya bir haber sitesini ziyaret ettiniz. Tüm reklam alanlarını, restaurant reklamlarıyla dolmuş görürsünüz. RTB kaynaklı bir sitede gösterim yapan X Restaurant; hedef kitlesini gezdiği diğer sitelerde de yakalar ve reklamdan maksimum dönüş sağlar.


- YORUM YAPIN -

- YORUMLAR -

Barış Özdemir

Yorum Tarihi: 2019-02-20 11:01:20

Bu faydalı bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Mustafa Arsel

Yorum Tarihi: 2019-02-18 12:05:42

Real Time Bidding hakkında araştırdığım her şeyi tek sayfada bulabildim. Çok tşkler.


Dijital Medya ve Sosyal Medya Ajansı

HİZMETLERİMİZSare Medya