Blockchain Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 09-07-2019 15:39:51 | Kategori: B

Bitcoin'in rağbet gören bir dijital para birimi olması ile hayatımızdaki yerini artıran Blockchain finansal değer olan Bitcoin'in arka planında kalsa da; yakın dönemde bu durumun değişeceği öngörülebilir. Peki Blockchain nedir?

Blockchain basit bir anlatımla, şifrelenmiş işlemin takibini sağlayan dağıtık veri tabanı şeklinde tanımlanabilir. Zincir modeli ile inşa edilmiş, takip edilen ancak kırılmayan bir teknolojiye sahip olan Blockchain'in en büyük avantajı; bir merkeze bağlı olmayan işlem yapısına sahip oluşu. Alıcının doğrudan satıcı ile ticaret yapabildiği Blockchain'in mantığını Napster portalında kişiler arası müzik paylaşımının yapıldığı dönemleri gözümüz önüne getirirsek daha iyi anlayabiliriz.

Aracıların ortadan kaldıran Blockchain için interneti temelden değiştirebilecek bir yapıda olduğu iddia ediliyor. Geleneksel bankacılık sisteminin 2022 itibarıyla Blockchain'e tamamen geçmesi hâlinde banka sektörünün 15 ilâ 20 milyar dolar kâr elde edeceği öngörülüyor. Bu bağlamda finansal kuruluşlar güvenlik ve sistem tasarrufu bakımından Blockchain teknolojisine rağbet göstereceğe benziyor. Devletlerin ise vatandaşlık hizmetleri konusunda Blockchain altyapılı teknolojileri kullanması da bir hayli olası gözüküyor.


- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım