Influencer Marketing Nedir?

Yazar: Sare Medya | Tarih: 21-10-2022 11:23:12 | Kategori: I

Influencer Marketing Nedir?Influencer marketing nedir sorusunun cevabı çok da zor değildir. Türkçede etkileyici pazarlık olarak adlandırılabilir. Büyük kitlelere ulaşım sağlanabilen sosyal medya mecralarında doğal pazarlama stratejisi oluşturmak amacıyla kullanılan bir terim ve uygulamadır. Dünyada pazarlama stratejisinin gelişmesi ve internet ağları etrafında yoğunlaşması üzerine bazı kelimeler daha fazla kullanılmaya ve bilinmeye başlanmıştır. Bu kelimeler arasında ınfluencer kelimesi önde gelir. Influencerlar farklı şekillerde adlandırılabilirler. Bunlara örnek olarak youtuber, traveller gibi kelimeler verilebilir. Influencerlar hangi kategoriye yoğunlaşırsa o kategori adı altında adlandırılma alırlar. Kendi yetenekleri ve ikna becerileri sayesinde belli bir kitleye sahip olan influencerlar bu kitle üzerinde güven oluşturmaya başlarlar. Influencer marketing ise güvenebileceği influencerı seçip odak noktadaki marka ile anlaşma yapmasını sağladıktan sonra işbirliği çerçevesinde pazarlama stratejisini kullanmaktır.

Influencer Marketing Ne Değildir

Markalar hedef kitleye ulaşmak için yıllardır alışılagelen bir geleneksel medya kaynakları ile çalışmaya uyum sağlamışlardır. Geleneksel medya kanalları kurumsal olmaları sebebiyle markalara güven vermeyi sağlarlar. ‘’Influence’’ yani etkileşim kavramı aslında insanların harekete geçmesini sağlamak ile doğru orantılı bir kavramdır. Influencer seçimi bu konuda önem taşıyan bir madde olacaktır. Az takipçili influencerların görmezden gelinmesi çok tercih edilen fakat bir o kadar doğru olmayan bir seçenektir. Az takipçili fakat etkileşimi yüksek olan birçok influencer mevcuttur. Bu pazarlama stratejisinde çalışılan dijital mecranın aslında bir birey olduğunu unutmamak gerekir. İstediğiniz herhangi bir şeyi tanıtmak, harekete geçirmek ve etkileşim kazanmak için bir bireye yatırım yapmaktır.

Sahte Hesaplar Influencer Marketing Kampanyanızı Nasıl Etkiler

Influencer seçiminde yapılması gereken en önemli noktalardan birisi de budur. Seçimi doğru yapmak. Sahte erişimlerle, birkaç hile yöntemi uygulanarak yapılan ve bu şekilde markayı güçlü gösteren bir pazarlama sistemi markayı sadece dibe çekecektir ve güven endeksini düşürecektir. Sahte hesaplar instagram da dahil birçok sosyal medya mecrasında ne yazık ki vardır ve bunların önüne geçilmesi de bir o kadar zordur. Bu sahte hesaplarla yapılan pazarlama stratejisi sonucunda markalar gerçek kitleye ulaşmış bulunmaz ve bir hayli güven kaybına neden olacağından marka olumsuz yönde etkilenir. Influencer marketing konusunda en önemli özelliklerden birisi de güvendir. Sahte hesaplar, sahte etkileşimler vs. bu maddelerin hepsi daha çok takipçi kaybına sebebiyet verecektir. Markalar sahte hesaplarla ilgilenirken o konu ile ilgili gerçekten ilgili olan insanları kaçırabilirler. Bütün bunların ardından bağ kurabilecekleri bir kitle olmaz ve marka sağlıksız bir şekilde en az düzeyde büyür.

Influencer Marketing Kampanyanızı Nasıl Sağlam Temellere Oturtabilirsiniz

Influencer marketing kampanyasında markaları sağlam temellere dayandırabilecek bazı kaçınılmaz maddeler vardır. En önemli ve ilk sayılabilecek madde influencer seçimini doğru yapmaktır. İkinci madde ise oluşturulacak pazarlama sistemindeki içeriğin kaliteli olma durumudur. İçerik ve temel konu hangi kitleye hitap edecekse o kitlenin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun olmalıdır. Tercih edilecek sosyal medya platformu da markalar için önemli bir nitelik taşır. Doğru reklam içeriğinden sonra doğru yerde paylaşımının yapılması da marka için sağlam bir adım olacaktır.

Influencer Marketing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aslında influencer marketing konusunda dikkat edilmesi gerekenler de sağlam temeller ile adım atılması aşamasıyla doğru orantılıdır. Dijital dünyada pazarlama yapmak sokakta pazarlama yapmaktan oldukça zordur. Sosyal medya kitlesini büyütmek isteyen kişiler, yeni bir müşteri kitlesine geçiş yapmak isteyen kişiler ve daha fazlası öncelikle ne yapmak istediğini bilmelidir. İnfluencer ile çalışıldığında onunla doğru iletişime geçmek dikkat edilmesi gereken maddelerden birisidir. Doğal ve özgün içeriklere sahip olmak kitlelere karşı olan güveni artıracaktır.


- YORUM YAPIN -

Hiç Yorum Yapılmamış.

Sizi Arayalım